20 Mart 2016 Pazar

Canlı ve Lekesiz Cilt İçin Neler Yapılmalı

lekesiz ve sağlıklı cilt için bakım
Günlük cilt bakımı  gerekli özeni gösterdiğiniz taktirde sizin de güzel, canlı, sıkılaşmış ve lekesiz görünen bir cilde sahip olmanız kaçınılmaz. Bunun için neler yapmanız gerektiğini bu yazımızda ve pratik cilt bakımı bloğumuzda bulunan diğer yazılarda bulabilirsiniz.


Dermatolog Dr. J. Ciocco cilt bakımı yaparken dikkat etmeniz gerekenleri açıkladı. Cilt bakım uzmanına göre standart cilt bakımınızı aksatmadığınız zaman kusursuz bir cilde kavuşmanız kaçınılmaz. Dr. Ciocco'nun rutin cilt bakımı programı nasıl ? İşte cevabı;

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?


Cildinizi ne kadar iyi temizlerseniz o kadar geç yaşlanmasını sağlarsınız. Çünkü cildimizde biriken yağ ve kir, cilt problemlerine zemin hazırlar. Cildimiz iyi temizlenmediği zaman bu problemlerle karşılaşır. (Gece makyajlı uyumak-rutin cilt temizliğini aksatmak vs.) Aynı zamanda güneş koruyucusuz dışarı çıktığımız zaman güneşin zararlı etkilerinden olumsuz etkilenen cildimizde lekeler meydana gelir. Yaşınız kaç olursa olsun cilt lekeleri, renk eşitsizlikleri cildinizi olduğundan çok daha yaşlı gösterir.

Parlak ve Canlı Bir Cilt İçin Nelere Dikkat Edilmeli?


Sabah uyandığınızda yataktan çıkmadan önce yaklaşık 1 dk boyunca gerinin böylelikle kaslarınız açılmış ve güne hazırlanmış olacak. Hem bacaklarınızı hem de kollarınızı olabildiğince gerin. Bu hareketle tüm kaslarınızın güne hazırlanmış olacak. Bu uygulamayı her gün yapmanızın büyük faydasını göreceksiniz deneyebilirsiniz.

Her sabah uyandığınızda pencereyi açıp birkaç kere derin nefes alın ve günü selamlayın. Aslında bir Yoga hareketi olan gün selamlama, size pozitif enerji verdiği gibi kalp hızınızı artırıyor ve sindirim sisteminizi uyandırıyor.

Her sabah uyandığınızda aç karnına içinde limonlu ılık su için. Ayda iki kez bu suyun içine soda ilave etmeniz detoks etkisi yapacaktır.

Sabahları cildinizi temizleyin daha sonra da günlük toniği uygulayın. Tonik ve sabahları yapacağınız cilt temizliği, akşamdan kalan yorgunluğu ve toksinleri alacaktır.

Eğer maskeniz günlük kullanıma uygunsa sadece 1 dakika ayırarak cildinizi temizledikten sonra maske uygulayın. Eğer haftalık maske uyguluyorsanız bunu da sabahları yapmaya özen gösterin.

Cildinizi nemlendirdiğinizde serum kullanmayı unutmayın. Cilt uzmanına göre serumun  olumlu etkileri çok fazla. Yaşlanmayı önleyen serumlar, aynı zamanda parlak ve gergin cildinde anahtarı olarak biliniyor.
Ciocco’nun önerilerinden bir tanesi de gün bitiminde makyajınızı temizleme sütü ile çıkartmanız.

Temizleme sütleri epidermisin yüzeyindeki filme daha kolay karıştığı için makyajınızı cildinize zarar vermeden saniyeler içinde çıkarabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey parmak uçlarınızla cildinize masaj yaparak sütü yedirmek. Daha sonra da temizleme jeli ile yıkayıp sabah yaptığınız rutini gerçekleştirmek.

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz jojoba, kuru bir cilde sahipseniz de argan yağı kullanmanızı öneren Ciocco, akşamları mutlaka çuha çiçeği yağı kullanmanızı tavsiye ediyor. Dekolteniz ve boynunuz dahil olmak üzere cilt bakım yağlarını vücudunuza yedirin. Bu daha gergin ve daha nemli bir tene sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu işlemi iyi bir sonuç alana kadar tekrar edin!


Cilt bakım uzmanlarının verdiği öğütleri uygulayarak ve günlük ve haftalık rutin cilt bakım işlemlerini aksatmadan düzenli bir şekilde takip ettiğinizde zamanla daha genç görünen, sağlıklı, parlak ve gergin bir cilt yapısına kavuşmanız mümkün. Ancak unutulmamalıdır ki cilde zarar veren bazı faktörlerden uzak durmakta fayda var. Bu faktörlerden en belki de önemlisi güneş ışınları. Evet güneş ışınları zamanla cildinizin kurumasını sağlayacağı gibi cilt kanserine de yakalanma riskinizi arttırabilir. Bu nedenle güneşe çıktığınız zaman kış aylarında bile olsanız yüzünüze güneş kremi sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Diğer Yazılarımız

Elma ve Cilt Bakımı

Evde hazırlayabileceğiniz 7 yüz maskesi

Yüzünüzdeki Kırışıklıklar Nasıl Azaltırsınız

Selülitle Savaşan Yiyecekler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz

UA-56360518-1