17 Ekim 2014 Cuma

Cilt bakımı için 11 tavsiye

sağlıklı cilt için ne yapılmalı
Cilt bakımı, hem estetik hem de sağlık açısından önemli olduğu gibi ilerleyen yaşlarda oluşacak olan deformasyon ve kırışıklık gibi sorunların engellenmesi açısından oldukça faydalıdır. Cilt bakımına dikkat edilmediği durumlarda maruz kalınan UV ışınları, makyaj, serbest oksijen radikalleri, hava değişimleri ve hatalı beslenme gibi koşullar cilt yapısını negatif bir şekilde etkiler. Böylesi durumlarda genç yaşta olunmasına rağmen cildimiz yorgun ve solgun görünmeye başlar.

Cildimizin canlılığı, parlaklığı ve diriliği en önemli sağlık göstergelerindendir. Dolayısıyla 20'li yaşlardan itibaren her bayanın temizlik, bakım ve koruma amaçlı olarak ayda bir kez cilt bakımı yaptırması çok faydalıdır.

Cilt bakımını evde kendinizde yapabileceğiniz gibi cilt bakım merkezlerinde de yaptırabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki cilt bakımı için doğru ürün seçimi çok önemlidir. Cildinizin bakımına başlamadan önce kapsamlı bir cilt analizi yaptırarak hangi ürün grubunun kullanılması gerektiğine karar vermek gerekir. Böylece yağ, nem ve elastikiyet oranı göz önünde bulundurularak cildin yağlı, kuru, normal olgun ya da hassas olduğuna karar verilebilir. Ayrıca, cilt yaşı her zaman esas yaşımızla doğru orantılı olmayabilir.

Sağlıklı bir cilt bakımı yaklaşık iki saat sürer ve bu süre içinde sıra ile süt ve tonik ile temizleme, peeling, ozon artı buhar, serum ve ampul emilimi yüz masajı, maske, yüksek frekans ve kremleme işlemi uygulanır. Bu uygulamalar ile cilt temizlenir, tıkalı gözenekler açılır, kan dolaşımı hızlandırılır, cilt ölü hücre ve siyah noktalardan arındırılır; nem depo edici ve hücre yenileyici işlemlerle taptaze canlı bir görünüm ortaya çıkar.

Cilt bakımı yaparken yaşa ve cilde göre doğru ürün kullanılması gerekir. Bu yüzden sivilce, akne, leke ve kırışıklık bakımlarında cerrahi müdahale uygulamadan ve kimyasal peeling işlemi yapılmadan, deri altına hiçbir madde enjekte edilmeden son derece başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Bakılan bir cilt ile bakılmayan arasındaki farkın ilerleyen yaşlarda kendisini daha çok göstereceğini unutmayın!

Bakımlı bir cilde sahip olmak istiyorsanız bunları mutlaka yapın:


 • Günde 2 litre su için
 • Cildinizi her gün nemlendirin
 • 15 Günde bir maske uygulayın
 • Kalitesiz makyaj ürünleri kullanmayın
 • Aşırı güneşlenmeyin, uzun süre güneşte kalmayın
 • Sivilce ve komedonları bilinçsizce sıkmayın
 • Uzun süre Klimalı ortamlarda bulunmayın
 • Üç günde bir eriyinceye kadar buz kalıbını cildinizde gezdirerek dolaşımı hızlandırın.
 • Makyajınızı çıkarmadan yatmayın
 • Her hafta bir peeling yapın
 • Sigara içmeyin

Burada verilen pratik cilt bakımı bilgilerini düzenli olarak uygulayıp günlük yaşamınız için bir alışkanlık haline getirirseniz zamanla cildinizin daha genç, parlak ve pürüzsüz olduğunu sizlerde göreceksiniz. Bu nedenle cildinizin bakımını es geçmemek yaşa bağlı olarak, ilerleyen yıllarda, gelişebilecek kırışıklık başta olmak üzere diğer etkilerin cildinizde daha geç yaşlarda ortaya çıkmasını sağlayacaktır.


İlgili diğer yazılar

SLS içeren kremlere dikkat

Bodur otunun faydaları nelerdir

Yüz Cilt Güzelliği İçin Ne Yapılmalı


İpeksi bir cilt için dikat edilmesi gerekilenler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz

UA-56360518-1